June 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ପରୀକ୍ଷାର ଏଭଳି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ – କେଉଁ ଜିନିଷ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର ବଢିଥାଏ କିନ୍ତୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ବଢି ନଥାଏ? ଏତେ ସହଜ ଉତ୍ତର ଶୁଣିଲେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେବେ ଆପଣ..

1 min read

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ତଥା ସମ୍ମାନଜନକ ସେବା ପାଇଁ IAS, IPS, IFS, IRS ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଜନସେବା ଆୟୋଗ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି ଏବଂ UPSC ର ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆମ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଅନେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଏବଂ IAS, IPS, ଏବଂ IFS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି |

ୟୁପିଏସସିର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଏକ ପର୍ସନାଲିଟି ଟେଷ୍ଟ ସାକ୍ଷାତକାର ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତତା ଏବଂ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅଜବ ଏବଂ ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଇଥାଏ | ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର ଆଣିଛୁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା |

ପ୍ରଶ୍ନ: ମହାକାଶକୁ ପାଦ ଦେବାରେ ପ୍ରଥମେ କିଏ ଥିଲେ?

ଉତ୍ତର: ସୋଭିଏତ୍ ରୁଷ ର ପାଇଲଟ୍ ଗାଗାରିନ୍ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏକି ମହାକାଶକୁ ଯାଇଥିଲେ, 1961 ମସିହାରେ, 27 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଗାଗରିନ୍ ମହାକାଶକୁ ଯାଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଶ୍ନ: ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରର ମାଲିକ କିଏ?

ଉତ୍ତର: ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ମାର୍କେଟ୍ ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଏବଂ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ଲ୍ୟାରି ପେଜ୍ ର ମାଲିକ ଅଟେ କାରଣ ଲ୍ୟାରି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁଗୁଲ୍ ଅଂଶୀଦାର |

ପ୍ରଶ୍ନ: ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ହେଲା?

ଉତ୍ତର : ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାନା ମାରିଣ୍ଡୁନିଆର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ଜିନିଷ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର ବଢିଥାଏ କିନ୍ତୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ବଢି ନଥାଏ

ଉତ୍ତର: ଦାଢ଼ି ବା ନିଶ

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ 27 ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି?

ଉତ୍ତର: ଏହି ଦେଶର ନାମ ସିଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଏହି ଦେଶର ସମଗ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ଟେନିସ୍ କୋର୍ଟ ସହିତ ସମାନ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର 27 ଜଣ |

ପ୍ରଶ୍ନ: କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରଥମ ସିକ୍ସ କିଏ ମାରିଥିଲେ

ଉତ୍ତର: କ୍ରିକେଟ୍ ର ପ୍ରଥମ ସିକ୍ସର୍ 3 ଜୁନ୍ 1877 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳି ଚାର୍ଲ୍ସ ବ୍ୟାନରମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହେଇଥିଲା

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ କୁକୁଡ଼ା ସବୁଜ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ?

ଉତ୍ତର: ନେଡା କୁକୁଡ଼ା

ପ୍ରଶ୍ନ: ଜେଲିଫିସ୍ କେବେ ମରନ୍ତି ନାହିଁ?

ଉତ୍ତର: ଜେଲିଫିସ୍, ଥରେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ନିଜ ପିଲାଦିନକୁ ଯାଇପାରେ, ଏହା ଏକ ଅସୀମ ଚକ୍ର, ତେଣୁ ଏହା କଦାପି ମରିବ ନାହିଁ |

ପ୍ରଶ୍ନ: ଦ୍ରୁତତମ ବଢୁଥିବା ଫସଲ କେଉଁଟି?

ଉତ୍ତର: ଦ୍ରୁତ ଗତିରେବଢୁଥିବା ଫସଲ ହେଉଛି ମକା |

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *