March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ହେଉଛି ଏମିତି ମହାସଂଯୋଗ – କରିନିଅନ୍ତୁ ଏହି କାମ ନହେଲେ ମିଳିବ ନାହିଁ ଆଉଥରେ ମଉକା

ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୫ ରେ ତୁଲସୀ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ପ୍ରାୟ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ ପାଳନ କରାଯିବ, ଯେତେବେଳେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଦେବତା ଏକାଦଶୀ ପାଳନ କରାଯିବ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛି ତୁଲସୀ ବିବାହର ପର୍ବ ସର୍ବଦା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ମଧ୍ୟ ତୁଲସୀ ବିବାହ ସହିତ ଜାଗ୍ରତ ହେବେ |ପଣ୍ଡିତ ଓ ପୁରୋହିତମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀର ତାରିଖକୁ ଦେବଉଠଣି ଏକାଦଶୀ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଦେବଉଠଣି ଏକାଦାଶିର ତାରିଖ କେବଳ ନଭେମ୍ବରରେ ଆସିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏଥର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ସେମିତି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ବିବାହର କାରକ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହର ଅସ୍ତ ହେବାରୁ ତୁଳସୀ ବିବାହ ଦିନ ବିବାହର ମୁହୁର୍ତ୍ତ ହେବନାଇଁ , ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିବାହ ନଭେମ୍ବର ନଭେମ୍ବର ୧୫  ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ପୁରାଣ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀଜୀଙ୍କ ପୁର୍ବରେ ଜଳନ୍ଧର ନାମକ ଦୈତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ , ଜଳନ୍ଧର ଅତ୍ୟାଚାରରୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୂ ନିଜ ଯୋଗ ମାୟାରୁ ଜଳନ୍ଧରକୁ ବଧକରିଥିଲେ , ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ସ୍ୱାମୀ ଜଳନ୍ଧର ମୃତ୍ୟୁର ବିୟୋଗରେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ମା ତୁଳସୀ ସତି ହୋଇଗଲେ , ଓ ତାଙ୍କ ସତୀ ହେବାର ଯିଏ ଭସ୍ମ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ଭସ୍ମରୁ ତୁଳସୀର ଗଛ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା,  ମା ତୁଳସୀଙ୍କ ପତିବ୍ରତା ଏବଂ ତ୍ୟାଗରୁ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇକରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁପରେ ଅଙ୍ଗୀକାର କଲେ , ଓ ତାଙ୍କୁ ବରଦାନ ଦେଲେ କି ପୃଥିବୀରେ ଯିଏ ବି ମନୁଷ୍ୟ ତୁମର ବିବାହ ମୋର ସହ କରାଇବ ତାର ସବୁ ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ, ଓ ତାରା ସହ ପରମଧାମ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ,  ଓ ତେବେ ଠାରୁ ଦେବଉଠଣି ଏକାଦଶୀ ଦିନ ତୁଳସୀ ବିବାହର ପ୍ରଚଳନ ଅଛି ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି | ଏହା ସହିତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଝିଅମାନେ ବିବାହ କରୁନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ବିବାହରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ତୁଲସୀ ଏବଂ ଶାଳଗ୍ରାମଙ୍କ ବିବାହ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଏହା କରି ବିବାହରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବାଧା ଦୂର ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *