March 2, 2024

Odia Express

News For Public

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ: ଏପରି କେଉଁ ନାମ ଅଛି ଯାହାକୁ ଏକାବେଳେ ଓଡ଼ିଆ, ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଗଣିତରେ ଲେଖାଯାଇପାରିବ?ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେଇଥିଲେ ଉତ୍ତର ସହଜ ରେ ଦେଇପାରିବେ

1 min read

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଢିବା ଏବଂ ଲେଖିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖେ ଯେ ସେ କିଛି ଭଲ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକଙ୍କ IAS, IPS ଅଧିକାରୀ ହେବା ସ୍ୱପ୍ନ, କିନ୍ତୁ IAS ହେବା, IPS ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ | ଏଥିପାଇଁ UPSC ପରୀକ୍ଷା ପାସ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କେବଳ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି | ଅସଫଳ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।ଆଜି, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର ଆଣିଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ପାଞ୍ଚଟି ପକ୍ଷୀ ଗଛ ଉପରେ ବସିଥିଲେ, ଦୁହେଁ ଉଡ଼ିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ, ଏବେ କୁହ କେତେ ପାଖି ଆଉ ବାକି ରହିଲେ ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସରଳ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ପାଞ୍ଚ” କାରଣ ଦୁଇଜଣ କେବଳ ଉଡ଼ିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଉଡି ନଥିଲେ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ପଶୁ ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତ ପାଇପାରେ କି?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ହଁ”, ଯେକୌଣସି ପ୍ରାଣୀଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହୋଇପାରେ | ଏଠାରେ କହିରଖୁ ଯେ ମଣିଷ ଏବଂ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜିରେ ହୃଦରୋଗ ସମାନ | ଘରୋଇ କୁକୁର ଏବଂ ବିଲେଇମାନଙ୍କଠାରେ ହୃଦଘାତ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କୁକୁରମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଲଭ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି |

ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ମହୁ”, ମହୁମାଛି ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ମହୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରେ | ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା ଖରାପ ହୁଏ ନାହିଁ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଟେଲିଫୋନର ଡାଏଲିଂ ପ୍ୟାଡ୍ର ସମସ୍ତ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଗୁଣନ କରି ସଂଖ୍ୟା କ’ଣ ହେବ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ଯଦି ଟେଲିଫୋନର ଡାଏଲିଂ ପ୍ୟାଡ୍ର ସମସ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ବହୁଗୁଣିତ ହୁଏ, ତେବେ 0 (ଶୂନ) ସଂଖ୍ୟା ମିଳିବ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଦୁଇଟି ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି, ଗୋଟିଏ ଧନୀଙ୍କର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଗରିବଙ୍କର, କେଉଁ ଘରେ ପୋଲିସ ପ୍ରଥମେ ନିଆଁ ଲିଭାଇବ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ପୋଲିସ କେବେ ବି ନିଆଁ ଲିଭାଇବ ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀକୁ ଡାକିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏପରି କେଉଁ ନାମ ଅଛି ଯାହା ଓଡ଼ିଆ, ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଗଣିତରେ ଲେଖାଯାଇପାରିବ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି “V 9 ଦ ” ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ବିନୋଦ” ଏହା ଏପରି ଏକ ନାମ ଯାହା ଏକ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଆ, ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଗଣିତରେ ଲେଖାଯାଇପାରିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *