March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି, ପୁରୁଷ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନ କୁହନ୍ତୁ ଏହି ୪ ଟି କଥା, ଅନ୍ୟଥା ବର୍ବାଦ ହୋଇପାରେ କାରଣ..

1 min read

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ମହାନ୍ ବିଦ୍ୱାନ ଥିଲେ,  ଯାହାଙ୍କ ନୀତିଗୁଡିକ ଆଜି ବହୁତ କାରଗର ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା , ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏମିତି ବହୁତ କଥା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନିଥାଏ ତେବେ ସେ ନିଜ ଜୀବନରେ ବହୁତ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ପାର୍ କରିପାରିବ , ଓ ସେ ନିଜ ଜୀବନ ବହୁତ ସରଳ ତରିକାରୁ ବ୍ୟତିତ କରିପାରିବେ , ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ନୀତିଙ୍କ ଓ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ମାର୍ଗରେ ଚାଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁବେଳେ ନିଜ୍ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାଏ ।

ସେମିତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଧନ, ଉନ୍ନତି, ବିବାହ, ବନ୍ଧୁ, ଶତ୍ରୁ ଓ ବେପାର ଆଦି ସଂବନ୍ଧିତ ବହୁତ କଥା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି,ସେଥିରୁ ସେ ଏମିତି ଚାରୋଟି କଥା କୁହାଯାଇଛି ଯାହାକି କେଉଁ ବି ପୁରୁଷ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ଯଦି ପୁରୁଷ ଏମିତି ଭୁଲ୍ କରେ ତେବେ ଏହାର କାରଣରୁ କେଉଁ ନା କେଉଁ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏମିତି ଚାରୋଟି କଥା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାକି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କେବେ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

୧) ଆୟ- ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏହା କହିବା କଥା କି ପୁରୁଷଙ୍କ ନିଜ ଆୟର ବିଷୟରେ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କେବେ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , କାରଣ ଯଦି ସ୍ତ୍ରୀ ଆୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ ତେବେ ସେ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇପାରିବେ ଏହା ସହ ଯଦି ସ୍ତ୍ରି ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଆୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ ତେବେ ହୋଇପାରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିପାରେ ।

୨) ଦୁର୍ବଳତା- ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି କଥାର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି କି ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କେବେ ନିଜ ଦୁର୍ବଳତା ବିଷୟରେ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ  ସବୁବେଳେ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଜ ଦୁର୍ବଳତା ଲୁଚାଇକରି ରଖନ୍ତୁ, କାରଣ ଯଦି ସ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀର ଦୁର୍ବଳତା ପତ୍ତା ଲଗାଇଦେବ ତେବେ ଏହି କଥା ସେ ଠକିଦେବ, ଓ ନିଜ ଜିଦ୍ ପୁରା କରି ହିଁ ମାନିବ, ସ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀର ଦୁର୍ବଳତାର ଫାଇଦା ବହୁତ ତରିକାରେ ବଢାଇପାରିବ ।  ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଜ ଦୁର୍ବଳତା ବିଷୟରେ ସୁଚନା କେବେ ଦେବେ ନାହିଁ , ଅନ୍ୟଥା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ଉଠାଇପାରେ ।

୩) ଦାନ- ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ପୁରୁଷ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଦାନ ଆଦି ବିଷୟରେ ବିଲକୁଲ୍ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏହାରପଛରେ ଚାଣକ୍ୟ ଏମିତି କହିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଦାନ ବିଷୟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପତ୍ତା ଲାଗିଯାଏ ତେବେ ସେ ଖରାପ ସମୟ ଆସିଲେ ସେ ଦାନ କଥା ମନେ ପକାଇଦେବ ଓ ବାଦ ବିବାଦ କରି ପାରେ,  ଓ ଆପଣଙ୍କୁ ଖରାପ କହିପାରେ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଦାନର କଥା ଲୁଚାଇକରି ରଖନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଭଲ ହେବ ।

୪) ଅପମାନ- ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ବହୁତଥର ଏମିତି ସମୟ ଆସେ କି ଯେବେ ତାକୁ ଅପମାନର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଯାଏ, ଅପମାନର କଥା କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ଅପମାନ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ କରିଥାଏ, ବହୁତଥର ଅପମାନକୁ ନେଇକରି ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ଉଠେ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କହିବା କଥା କି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜ ଅପମାନର କଥା ସବୁବେଳେ ଲୁଚାଇ ରଖିବା ଉଚିତ୍ , ଓ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କେବେ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ଯଦି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ସ୍ୱାମୀର ଅପମାନ କଥା ଜଣାପଡିଯିବ ତେବେ ସେ ବାରମ୍ବାର ନିଜ ସ୍ୱାମୀକୁ ଅପମାନର କଥାକୁ କହି କହି ତାକୁ ବିଚଳିତ ଓ କ୍ରୋଧିତ କରିପାରେ, ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *