September 25, 2023

Odia Express

News For Public

ରାତିରେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏହି କଥାକୁ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ – ଦୁରେଇ ଯିବ ନିଦ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ଓ ଭଲ ସେ ଗାଡି ଚଳେଇ ପାରିବେ

1 min read

କେବେ କେବେ ରାତିରେ ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବାର ଉପଦେଶଦିଆଯାଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କେବେ ଏମିତି ହାଲତ୍ ହୋଇଯାଏ କି ରାତିରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ , ଯେବେ ବାଧ୍ୟରେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଏ ତେବେ ନିଦକୁ ଭଗାଇବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ କେଉଁ ଆଡେ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କିପରି ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ସମୟରେ ବିନା ନିଦରେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେଉଁ ଆଡେ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ କାହାକୁ ନିଜ ସହ ନେଇ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବା ଭଲ ହୋଇଥାଏ, ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ କାର୍ ଚଲାଇବା ଆସୁଥିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ବି କିଛି ସମୟ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିପାରିବେ, ତାହା ସହ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବି କରୁଥାନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ନିଦ ନଲାଗେ,  ଅଧାରାତିରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୁର୍ବରୁ କିଛି ସମୟ ପୁର୍ବରୁ ଯଦି ୧୫ କିମ୍ବା ୩୦ ମିନିଟ୍ ଶୋଇପଡନ୍ତି ତେବେ ବହୁତ ଘଣ୍ଟାଯାଏଁ ଥକାପଣ ଅନୁଭବ ହେବ , ନିଦ ଆସିବ ନାହିଁ ।

ଚାହା କିମ୍ବା କଫି- ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ସମୟରେ ଚାହା କିମ୍ବା କଫି ବ୍ରେକ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଯେବେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ଓଜନିଆ ଲାଗେ ତେବେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ, ଓ ଏକ କପ୍ କଫି ପିଇଦିଅନ୍ତୁ, ଏହା ସବୁ ସହ ସେଫ୍ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍, ହାର୍ଟରେଟ୍, ନଜର୍ ଓ ଆବାଜ୍ ଉପରେ ତ୍ୱରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ୍ଷମତା ରଶ୍ମୀରେ ତ୍ୱରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ୍ଷମତା ଗତିକୁ ବୁଝିବା କ୍ଷମତା ଏହା ସବୁ ସଠିକ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସଙ୍ଗୀତ- ଗାଡିରେ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ସଙ୍ଗୀତ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଗୃତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ସବୁବେଳେ ଏମିତି ଗୀତ ଲଗାନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରେ ଥିବ , ଆପଣ ଗାଉଥିବେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦିମାଗ୍ ନିଦ ବିଚାର ଦୁର ରଖିଥାଏ , ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ରିଲାକ୍ସିଙ୍ଗ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଶୁଣନ୍ତୁ ନାହିଁ , ଯାହା ଶୋଇବା ସମୟରେ ଶୁଣାଯାଏ , ଯଦି ଲଗାତାର ଓ ଅସହନୀୟ ନିଦ୍ରା ଆସୁଛି, ତେବେ ଦିମାଗରେ ଲଗାତାର ମନେ ରଖନ୍ତୁ କି ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖ ହେଉଥିବା କଥା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁଭବ ହେଉଛି, କିଛି କିଲୋମିଟର ଯିବାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁଭବ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ , ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ତ ତଳକୁ ନଈଁବାର ଲାଗିଲେ ଅଚାନକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲେନ୍ ରେ ଚାଲିଯାଆନ୍ତୁ, ଓ ତୁରନ୍ତ ଗାଡିକୁ ସାଇଡ୍ ରେ ଅଟକାଇଦିଅନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *