May 18, 2024

Odia Express

News For Public

୧୦୯ ବର୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ଘର ଯେବେ ଖୋଲା ହେଲା ତେବେ ଭିତର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିକରି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ ହୋଇଗଲେ

ଦୁନିଆଁରେ ଏମିତି ବହୁତ ରହସ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହସ୍ୟବୃତ ହୋଇକରି ଅଛି, ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ତରେ ତିଆରି ଏକ ଘରର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି , ଏହି ଘର ୧୦୯ ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା, ଯେବେ ଏତେ ବର୍ଷ ହେବ ଘରର କବାଟ ଖୋଲାହେଲା ତେବେ ସମସ୍ତେ ଦେଖି ଚକିତ ହୋଈଯାଇଥିଲେ,  ଭିତରକୁ ଯିବାପରେ ୧୦୦ ବର୍ଷ ତଳେକୁ ଚାଲିଗଲେ ଭିତରେ ଯାହା ସବୁ ଥିଲା ସବୁ ୧୦୯ ବର୍ଷ ତଳର ଥିଲା, ଧୁଳି ମାଟିରେ ସବୁ ବସିରହିଥିଲା, ନର୍ଥ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ତରେ ତିଆରି ଏହି ଘରର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି, ଏହି ଘର ୧୦୯ ବର୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ଘର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଓ ଟାଇଟେନିକ୍ ବୁଡିବାର ସମୟରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା

ଏହାର ଖୁଲାସା ଯେବେ ହେଲା ତେବେ ସେଠାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଖବରକାଗଜର ଗଦା ଦେଖାଗଲା, ୧୯୧୧ ମସିହାର ପେପର୍ ସେଠାରେ ଥିଲା, ତାହା ସହ ପଲଙ୍କ ତଳେ ମାଲିକଙ୍କର ଜୋତା ମହଜୁଦ୍ ଥିଲା, ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ଘରର କବାଟ ଖୋଲିଲା ତ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହୋଇଗଲେ, ଯେଉଁଠି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା ସେ ଏହି ଜିନିଷରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଧୁଳି ମାଟିରେ ଏହି ଘରର ଫଟୋ ଫଟୋଗ୍ରାଫର୍ ରେବେକା ଉଠାଇଥିଲେ, ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଘର ୧୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ଦୁନିଆଁରେ ଅଟକିଯାଇଥିଲା, ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ କରିଦେଲା।

ବେଡରୁମ୍ ଭିତରୁ ମିଳିଥିବା ଜିନିଷରୁ ଜଣାଗଲା କି ଡେଜି ନାମକ ଏକ ମହିଳାଙ୍କ ସବୁ ଥିଲା, ସେ ନିଜ ପରିବାର ସହ ସେଠାରେ ରହୁଥିଲେ,  ଘରର ନିର୍ମାଣ ୧୮୫୮ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା, ଆଖପାଖ ଲୋକ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଜଣାପଡିଲା କି ସେ ଘର ଏକ ଚାଷିର ଥିଲା, ଏଠାରୁ ଜଣାଗଲା କି ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକ ରୋଷେଇ କରିବାର ସଉକ ରଖୁଥିଲେ, ଯିଏ ଘରକ୍ ଆସୁଥିଲା, ସେ ଟିକିଏ ଟିକିଏ ସମୟରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା ତାହା ସହ ବେଡରୁମ୍ ରେ ବହୁତ ରହସ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା । ରୁମ୍ ରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିଥିବା ଏଡବିନ୍ ମ୍ୟାକକ୍ୱିନ୍ ଙ୍କ ଫଟୋ ମିଳିଲା

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡେ କି ଚାଷୀ ଏହି ପରିବାରରେ ଡେଜିଙ୍କ ମା ପୋଲିସ୍ ବାଲାକୁ ବାହା ହୋଇଥିଲେ, ରେବେକା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଅଛନ୍ତି କି ପୋଲିସ୍ ଘରରେ କେମିତି ଚାଷୀ ସହ ବାହାହେଲେ । ଘରର ମାଲିକ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସବୁ ଖାଲି ହୋଇଗଲା, ଯେବେ ରେବେକା ଘରର ଭିତରକୁ ଗଲେ ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ରହୁଥିବା ଖାଈବା ଷ୍ଟୋର୍ କରିରଖୁଥିଲେ, ହୋଇପାରେ କି ଏମିତି ଯୁଦ୍ଧର କାରଣ ହୋଇଥିବ, ଘରର ରୋଷେଇ ଘରୁ ଫୁଡ୍ କେନ୍ ମିଳିଲା, ଏଥିରେ କିଛି କ୍ୟାନ୍ ଖୋଲା ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ଘରର ଫଟୋ ମିଳିଲା, ଭିତରେ କିଛି ବହି, ମ୍ୟାଗଜିନ୍, ପେପର୍ ଓ ବହୁତ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମିଳିଥିଲା ଯାହା ବହୁ ବର୍ଷରୁ କେହି ହାତ ଲଗାଇନଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *