December 8, 2023

Odia Express

News For Public

ଆଫ୍ରିକାରେ ଏମିତି ପ୍ରାନ୍ତ ଅଛି ଯେଉଁଠି ରାଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ଷାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଶକ୍ତି ରହିଛି – କଣ ଏହାର ସତ୍ୟତା ପଢନ୍ତୁ

1 min read

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଲିପୋପୋ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକଙ୍କ ଏମିତି ମାନିବା କଥା କି ଆରମ୍ଭରୁ ରାଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ଅସୀମ ଶକ୍ତି ଅଛି, ଓ ଏହାର ଜରିଆରେ ରାଣୀ ବର୍ଷାକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତି, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଜିମ୍ବାୱେ ସୀମାରେ ଥିବା ଏକ ସହର ଲିପୋପୋ ବହୁତ ଖାସ୍ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଆଦିବାସୀ ସମୁଦାୟରେ ହେଉଥିବା ରାଣୀ Masalanabo Modjadjiଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ଷାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଶକ୍ତି ହେବାର କଥା କୁହାଯାଏ , ଲିପୋପୋ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ମାତ୍ର ପ୍ରାନ୍ତ ଅଟେ , ଯେଉଁଠି ରାଣୀମାନେ ଶାସନ କରନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ଷାକୁ କରିବା ଓ ରୋକିବାର ଶକ୍ତି ହୋଇଥାଏ , ଏହି ଯୁବତୀଙ୍କୁ ରେନ୍ କ୍ୟୁଇନ୍ କୁହାଯାଏ ।

ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବର୍ଷାର ଦେବତା ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ମାନାଯାଏ ,  ସେହି ପ୍ରକାରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲିପୋପୋ ପ୍ରାନ୍ତର ଆଦିବାସୀ ସମୁଦାୟ ହେଉଥିବା ରାଣୀଙ୍କୁ ରେନ୍ କ୍ୟୁଇନ୍ ନାଁରେ ଜଣାଯାଆନ୍ତି, ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ମାନିବା କଥା କି ହେଉଥିବା ରାଣୀ Masalanabo Modjadji ବର୍ଷ ୨୦୨୩ ରେ ଏହି ପ୍ରାନ୍ତର ସପ୍ତମ ରାଣୀ ହେବେ, ପ୍ରାନ୍ତକୁ ପକ୍କା ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି କି ଏହି ରାଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ଶକ୍ତି ଅଛି, ଖାସ୍ କରି ବର୍ଷା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏମାନେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କରିପାରନ୍ତି, ହେଉଥିବା ରାଣୀ Masalanabo ଏବେ ୧୬ ବର୍ଷର ଅଟନ୍ତି ଓ ୨୦୨୩ ରେ ସେ ଯେବେ ୧୮ ବର୍ଷର ହେବେ, ପ୍ରାନ୍ତକୁ ଚଳାଇବାର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଯିବ

ଏବେ କମ୍ ବୟସ ହେବା କାରଣରୁ ରାଣୀଙ୍କ ଭାଇ ପ୍ରିନ୍ସ ମାପଟାଲା ଅନୌପଚାରିକ ହିସାବରେ ସତ୍ତା ସଂମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି, ସେ ପ୍ରଜା ରିଜେଣ୍ଟ  ଡାକନ୍ତି । ଆଜି ଠାରୁ ୪୦୦ ବର୍ଷ ପୁର୍ବେ ଏଠାକାର ଆଦିବାସୀ ଜିମ୍ବାୱେରୁ ଆସିଥିଲେ, ତେବେ ପୁରୁଷ ଶାସନ କରୁଥିଲେ, କିଛି ବି ହାସିଲ୍ କରିବାପାଇଁ ପରସ୍ପର ଲଢେଇ କରୁଥିଲେ, ଏହି ପରି ବହୁତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ତ ହେଉଥିଲା, ପରିଶେଷରେ ପୁରୁଷ ରାଜାଙ୍କୁ ସ୍ୱପ୍ନରେ କେଉଁ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଆସିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ତ୍ରିଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଲା, ଏହାପରେ ରାଜାଙ୍କ ବଡ ଝିଅ ରାଜକାଜ ସଂମ୍ଭାଳିଲେ ।

ସେହି ପ୍ରଥମ ରାଣୀ ଆସିବାପରେ ପ୍ରାନ୍ତରେ ହାଲାତ ସୁଧାରିବାକୁ ଲାଗିଲା, ଓ ଲଢେଇ ଶେଷ ହୋଇଗଲା, ଏହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତର ରାଜାରାଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ଷାକୁ କରାଇବାର ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଗୁଜାରିସ୍ କରି ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲେ, କାରଣ୍ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା କି ରାଣୀ ବର୍ଷା କରୁଥିବା ଦେବତାଙ୍କ କୃପା ଅଛି, ଏହି ରାଣୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା, ତାଙ୍କୁ ଅଲଗା ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜକୁ ଅଲଗା ପ୍ରମାଣିତ କରିବାର ଥିଲା , ସେଥିପାଇଁ ସେ ସବୁ ତନ୍ତ୍ରମନ୍ତ୍ର ଜପିବାପାଈଁ ଏକ ବଡ ସମୟ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକେଲା ବିତାଇଲେ,

ସେ ପୁରୁଷ ସାଥିଙ୍କୁ ପ୍ରଜା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଉଥିଲେ, ସେମାନେ କେବେ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି, ବରଂ ନିଜ ପରିବାର ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସଂବନ୍ଧ ବନାଇକରି ତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଛୁଆକୁ ଜନ୍ମ ଦେଲେ, ଏହା ଠିକ୍ ସେପରି ଯେପରି ସାଧାରଣତଃ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥାଏ , ମାନାଯାଏ କି ପ୍ରଥମ ରାଣୀ ୧୮୦୦ ରୁ ୧୮୫୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାସନ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଝିଅଙ୍କୁ ଶାସନ ଭାର ମିଳିଲା ଏହି ପରମ୍ପରା ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *