May 17, 2024

Odia Express

News For Public

ଟ୍ରେନ୍ ର ଡବା ଯେତିକି ସାଇଜ୍ ରେ କିଚେନ୍ ଓ ଟୟଲେଟ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏତେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବାଲା ହଂକଙ୍ଗ୍ କିପରି ଚଳନ୍ତି “କଫିନ୍ ହୋମ୍” ରେ

ଆପଣ ହଂକଙ୍ଗ୍ ନାଁ ତ ନିଶ୍ଚିତ ଶୁଣିଥିବେ , ଏହା ସେ ଦେଶ ଅଟେ ଯେଉଁଠି ଦୁନିଆଁ ସାରା ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଦେଶ ପରି ନଜର ଆସେ , ସେମିତି ସେ ଦେଶ ଯାହାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଅଧିକା ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି, ଓ ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଗୋଟେ ରୁ ବଳି ଗୋଟେ ଉଚ୍ଚା ଅଟ୍ଟାଳିଆ ମାନ ମହଜୁଦ୍ ଅଛି, ଏହି ଦେଶକୁ ଦେଖିକରି ଯିଏ ହେଲେ ବି ଭାବିବ କି ଏଠାକାର ଲୋକ ଆରାମଦାୟକ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ବଞ୍ଚୁଥିବେ , କିନ୍ତୁ ସବୁ ସୁବିଧାରେ ଭରି ରହିଥିବା ହଂକଙ୍ଗ୍ ବି ଏକ ଏମିତି ଅଂଶ ଅଟେ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକ ବହୁତ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି, ହଁ ଆଜ୍ଞା ସଠିକ୍ ଶୁଣିଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆସନ୍ତୁ କହିବୁ ପୁରା ଖବର କହିଦେବୁ କି ଏଠାକାର ଲୋକ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଘରେ ରହନ୍ତି ସେ କେଉଁ କଫିନ୍ ହୋଇଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ଶବ ପରି ଏମାନଙ୍କୁ ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ , ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ କହିବୁ ଏହି ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀ କଫିନ୍ ହୋମ୍ କିପରି ହୋଇଥାଏ , ଓ ଏଥିରେ କିପରି ରୁହନ୍ତି ?

ଯଦି ଆମେ କଥା ହେବା ଦୁନିଆଁର ସବୁଠାରୁ ଦାମିକା ସହର ବିଷୟରେ ତ ହଂକଙ୍ଗ୍ ଏମିତି ଏକ ନାଁ ଯାହାର ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ , ଏଠାରେ ଜୀବନ ବିତାଇବା ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଏ, ଏହି ଆଧୁନିକ ଜମାନାରେ ଲୋକେ ସବୁ ସୁବିଧା ମିଳିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସୁବିଧାର ଦାମ୍ ବି ଅଧିକା ଲାଗିଥାଏ, ଏଠାରେ ସିଧା କହିବାକୁ ଗଲେ ସମସ୍ତେ ଏତେ ପଇସା ବାଲା ନୁହନ୍ତି ଯେତେ ସେମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ , ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ହଂକଙ୍ଗ୍ ମହଙ୍ଗା ଲୋକଙ୍କୁ ରୁଟି  ଓ କପଡା ତ କମାଇଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଘର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ବହୁତ କଠିନ ହୋଇଯାଏ ।

ଏହାର ମୁଳକାରଣ ଯାହାର କାରଣରୁ ହଂକଙ୍ଗ୍ ରେ ବହୁତ ଲୋକ ଆଜି କଫିନ୍ ହୋମ୍ ରେ ରହୁଛନ୍ତି, ଯଦି ସରକାରୀ ଗଣନାର ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଜଣାପଡେ କି ହଂକଙ୍ଗ୍ ରେ ଏହି କଫିନ୍ ହୋମ୍ ରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ, ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ରୁ ଅଧିକା ଲୋକ ଏହି ସମୟରେ ଏହି ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି, କହିଦେବୁ କି ପ୍ରାୟ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା ବାଲା ଏହି ଦେଶରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏମିତି ହାଲତରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେମିତି ହଂକଙ୍ଗ୍ ରେ ନା କେବଳ ଘର ନେବା, ଭଡାରେ ନେବା ବି ବହୁତ ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଲୋକ ରେଣ୍ଟ୍ ରେ ବି କେଉଁଠି ରହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମିତି କର୍ପୋରେଟ୍ ପାଇଁ ଫେମସ୍ ହଂକଙ୍ଗ୍ ରେ ଏହି ଲୋକ ରାସ୍ତାରେ ବି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ, କାରଣ ସେଠାରୁ ପ୍ରଶାସନ ହଟାଇଦିଅନ୍ତି, ଏମିତିରେ ଏହି କଫିନ୍ ହୋମ୍ ଶେଷ ଚାରା ହୋଇଥାଏ, ଏହି କଫିନ୍ ହୋମ୍ ହଂକଂଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦାଗ ଅଟେ ,ଯାହାକୁ ସେ ଦୁନିଆଁରୁ ଲୁଚାଇ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେ କଥା ଅଲଗା କି ଏହି ଲୋକଙ୍କ ହାଲତ୍ ଦୁନିଆଁର ସାମ୍ନାରେ ଆସିଯାଇଛି, ସେମିତି ସେ ଯେତେ ବି ଲୁଚାଇଦିଅନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *