December 6, 2023

Odia Express

News For Public

IPL ରେ ଧୋନୀ ଆହୁରି କେତେ ବର୍ଷର ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ CSK ର ସିଇଓ ଦେଲେ ଜବାବ୍, ଆପଣଙ୍କୁ ଶୁଣିବାର ଅଛି

୭ ଜୁଲାଇକୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ନିଜ ୪୦ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିଛନ୍ତି , ସେମିତି ସେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶାନାଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଦୁରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କ୍ରିକେଟ୍ ର ମଇଦାନରେ ସେ ଏବେ ପୁରା ଦୁରେଇଯାଇଛନ୍ତି, ଗତ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ଦିନ ଯେବେ ଧୋନୀ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରିୟ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ଅଲବିଦା କହିଦେଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କେଉଁ ସଦମାରୁ କମ୍ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମାହିଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର କଥା ଏହା କି ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ସନ୍ୟାସ ନେଇନାହାନ୍ତି, ୨୦୨୦ ରେ ଯେବେ କୋରନାକୁ ନେଇ ଆଇପିଏଲ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଦୁବାଇରେ ହେଲା ତ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ଧୋନୀ ନଜର ଆସିଥିଲେ ।

ଏହା ଛଡା ଏହି ବର୍ଷ ଯେବେ କୋରନା କୁ ନେଇ ଆଇପିଏଲ୍ ମଝିରେ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଥିଲା, ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଏହା ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା କି ଏବେ ବୋଧେ ହିଂମ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ମଇଦାନରେ ଖେଳାଳୀ ରୁପରେ ଦେଖିବେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ ସିଇଓ ବିଶ୍ୱନାଥ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ଧୋନୀର ଉପସ୍ଥିତିଙ୍କୁ ନେଇକରି ଯାହା ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧୋନିଙ୍କ ବିଷୟରେ କଣ କହିଛନ୍ତି ।

ଯେବେ ଧୋନୀଙ୍କ ଟିମ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ର ସିଇଓ ବିଶ୍ୱନାଥ ଧୋନୀଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ ଭବିଷ୍ୟର ବିଷୟରେ ପଚାରାଗଲା କି ସେ କହିଲେ କି ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ପାଇଁ କମ୍ ସେ କମ୍ ୧ କିମ୍ବା ୨ ବର୍ଷ ନିଶ୍ଚିତ ଖେଲିବେ, ସବୁବେଳେ ଏହି ପରି ଧୋନୀ ଏବେ ପୁରା ଭାବେ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି , ଓ ଏତେ ବୟସ ହେବା ପରେ ଧୋନୀଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି,  ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ମଇଦାନରୁ ଦୁରେଇଯିବାର କିଛି କାରଣ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ, ସେ କହିଲେ କି ଧୋନୀ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ ଖେଳାଳୀ ଅଛି, ଯେଉଁ ପରି ସେ ଫିନିସର୍ ଅଟନ୍ତି, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ଉପଯୋଗୀ ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି ।

୨୦୦୮ ରେ ଯେବେ ଆଇପିଏଲ୍ ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ତେବେ ଠାରୁ ଧୋନୀ ଟିମ୍ ର କମାଣ ସଂମ୍ଭାଳିଥିଲେ, ମଝିରେ୨ ବର୍ଷର ବ୍ୟାନ୍ ଯେବେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ଉପରେ ଲାଗିଲା, ତେବେ ଧୋନୀ ସେହି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୁଣେ ଟିମ୍ ରୁ ଖେଳୁଥିଲେ, ଏହା ଛଡା ଧୋନୀ ନିଜ ଅଧିନାୟତ୍ୱ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ୩ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଚ୍ୟାମ୍ପିୟନ୍ ବନାଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ୮ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ଫାଇନାଲ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ଧୋନୀ ୨୦୧୦, ୨୦୧୧, ୨୦୧୮ ରେ ଆଇପିଏଲ୍ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।

ଯେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଦୁବାଇରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା ,ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଧୋନୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ କିଛି ଖାସ୍ ନଥିଲା, ସେ ୧୪ ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨୦୦ ରନ୍ କରିଥିଲେ, ଓ ସେ ମାତ୍ର ୨୫ ଓସତ୍ ରୁ, ଧୋନୀ ଓ ଟୀମ୍ ର ଲଚର ପ୍ରଦର୍ଶନ କାରଣରୁ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଥମଥର ଆଇପିଏଲ୍ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରୁ ବାହାରିଗଲା, ଯାହାପରେ ତାଙ୍କର ଆଇପିଏଲ୍ ରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପାଇଁ ନାନା କଥା କୁହାଗଲା, ଓ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କି ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ଧୋନୀ ଆଉ କେତେ ବର୍ଷ ଖେଳିବେ

ଧୋନୀ ୩୩୨ ମ୍ୟାଚରୁ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଦେଶକୁ ୧୭୮ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତାଇଥିଲେ, ଏତେ ବଡ ଉପଲ୍ଲବ୍ଧି ହାସିଲ୍ କରିଥିବା ଧୋନୀ ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ, ଭାରତ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ୨୦୦ ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚରୁ ୧୧୦ ମ୍ୟାଚରେ ୬୦ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରୁ ୨୭ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିଲେ, ଯଦି ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କଥା କହିବା ତେବେ ସେ ଭାରତକୁ ୭୨ ଟୀ ଟିଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୪୧ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଇଣ୍ତିଆକୁ ଜିତ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *