May 17, 2024

Odia Express

News For Public

ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜିତିଥିବା Olympics Medal କେତେ ହୋଇଥାଏ ପ୍ରକୃତ ଦାମ୍, କଣ କଣ ମିଳିଥାଏ ତାଙ୍କୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ, ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ

1 min read

ଜାପାନର ଟୋକିଓରେ ଅଲମ୍ପିକ୍ ଖେଳ ୨୦୨୧ ଚାଲୁଛି, ୨୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରୁ ୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଖେଳରେ ଚିନ୍ ପାଖରେ ୭୫ ଟି ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୩୪ ଟି ଗୋଲଡ୍ ଅଛି, ସେମିତି ୬୫ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ଟି ମେଡାଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୨ ସିଲଭର୍ ଓ ୩ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଅଛି, ଦୁନିଆଁ ସାରା ଉନ୍ନତ ମାନର ଖେଳାଳୀ ଏହି ଖେଳରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି, ଓ ନିଜ ଜିତ୍ ତୟ କରିବାର ସବୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, କହିଦେବୁ କି ସବୁ ଚାରି ବର୍ଷରେ ହେଉଥିବା ଅଲମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ଟପ୍ ୱିନର୍ କ୍ରମଶଃ ଗୋଲଡ୍, ସିଲଭର୍, ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ୍ ଦିଆଯାଏ, ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମେଡାଲ୍ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଟୋକିଓ ଖେଳ ପାଇଁ ମେଡାଲ୍ସ କୁ ଜାପାନୀ ଡିଜାଇନର୍ କାବାନିଶି ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି, କହିଦେବୁ କି ଓସାକା ନିବାସୀ କାବାନିଶି ଏକ ଗ୍ରାଫିକ୍ ଡିଜାଇନର୍ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏକି ଅଲମ୍ପିକ୍ସ ଛଡା ପାରା ଅଲମ୍ପିକ୍ସ ମେଡାଲ୍ ବି ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି, ଏହି ପଦକରେ ଅଲମ୍ପିକ୍ ଚିହ୍ନ ସହ ସେ ଡିଜାଇନ୍ ରେ ଜିତ୍ ର ଗ୍ରିକ୍ ଦେବୀ ନାଇକି ଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି, ଏହିଥର ମେଡାଲ୍ସ ଜାପାନ୍ ରେ ପ୍ରାୟ ୬,୨୧ ମିଲିୟନ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉପକରଣକୁ ଏକାଠି କରି ଧାତୁର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏମିତି କୁହାଯାଉଛି କି ଗୋଲଡ୍, ସିଲଭର୍, ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ତିନୋଟି ପଦକରେ ବ୍ୟାସ ପ୍ରାୟ ୮୫ ମିଲିମିଟର ଅଛି, ସେମିତି ମେଡାଲ୍ ର ମୋଟାପା- ୭,୭ ମିଲିମିଟରରୁ ୧୨,୧ ମିଲିମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଏ  ।

ସୁଚେଇଦେବୁ କି ଅଲମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ସବୁ ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଯିଏ ବିଜେତା ହୋଇଥାଏ ତାକୁ ଗୋଲଡ୍ ମେଡାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଏ,  କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି କି ଏହି ମେଡାଲ୍ ସୁନା ନାମକ ମାତ୍ର ହୋଇଥାଏ, ବାସ୍ତବରେ ସୁନା ପଦକ ଉପରେ ସୁନା ଚଢାଯାଇଥିବା ଶୁଦ୍ଧ ରୁପାରୁ ତିଆରି କରାଯାଏ , ସେମିତି ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୫୫୬ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଲଡ୍ କେବଳ ୬ ଗ୍ରାମର ରହିଥାଏ, ସିଲଭର୍ ମେଡାଲ୍ ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୫୫୦ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ

ଯେଉଁଥିରେ ଶୁଦ୍ଧ ଚାନ୍ଦୀ ମହଜୁଦ୍ ରହିଥାଏ, ଯେବେ କି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ କପର୍ ଓ ଜିଙ୍କ୍ ର ମିଶ୍ରଣରୁ ତିଆରି ହୁଏ, ଏଥିରେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ କପର୍ ଓ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଙ୍କ୍ ରହିଥାଏ, କିଛି ସୁଚନାକାରୀ କହନ୍ତି କି ଏବେକାର ମାର୍କେଟ୍ ଭ୍ୟାଲୁ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଏହି ପଦକକୁ ତରଳାଇଦିଆଯାଏ ତେବେ ଗୋଲଡ୍ ମେଡାଲ୍ ଦାମ୍ ପ୍ରାୟ ୟୁଏସ୍ ୮୦୦ ଡଲାର୍ ମାନେ ୫୯,୩୧୯ ଟଙ୍କା ହେବ, ସେମିତି ସିଲଭର୍ ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ୍ ଦାମ୍ କ୍ରମଶଃ ୪୫୦ ଡଲାର୍ ଓ ୫ ଡଲାର୍ ଭାବେ ହେବ, କିନ୍ତୁ ତରଳାଇବା ତୁଳନାରେ ସାମାନ୍ୟ ଡଲାର୍ ଦାମ୍ ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ ।

ଜଣାଇଦେବୁ କି ଅଲମ୍ପିକ୍ ଏସୋସିଏସନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିଜେତା ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ମେଡାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଦେଶରେ ସମ୍ମାନ ରୁପରେ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଜିନିଷ ଦେଇ ପୁରସ୍କାର ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *