May 19, 2024

Odia Express

News For Public

ଜାଣନ୍ତୁ ଅବସର ନେବାପରେ IAS ଅଫିସରଙ୍କୁ କେଉଁ କେଉଁ ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ,4 ନମ୍ବର ସୁବିଧା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ରେ ନାଚି ଉଠିବେ

1 min read

ଦେଶରେ ଏମିତି ବହୁତ ଯୁବା ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବା ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ପଡିଥାଏ , କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏକି କଡା ପରିଶ୍ରମ ଓ ଚେଷ୍ଟା କରିବାପରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ପାସ୍ କରିଦିଅନ୍ତି , ସେମିତି ସବୁ ବର୍ଷ ୟୁପିଏସ୍ ସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ପରିକ୍ଷାର୍ଥୀ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କେବଳ ୮୦-୯୦ ଆଶାର୍ଥୀ ହିଁ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ପଚାରାଯାଏ , ୟୁପିଏସ୍ ସି ସିଭିଲ୍ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଗୋଟେ ହୋଇଥାଏ, ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସିଭିଲ୍ ସେବାରେ ଭାଗ ନେବାପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ହିଁ ଏକ ମାତ୍ର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ହୋଇଥାଏ , କହିଦେବୁ କି ଯେଉଁ ଲୋକ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ପାସ୍ କରିନିଅନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ମାନ ସମ୍ମାନ ସହ ବହୁତ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଏ , ଏକ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବହୁତ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଅବସର ନେବାପରେ ଏକ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କଣ କଣ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଏ , ଆଜି ଆମେ ଏହି ଲେଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଏକ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସରଙ୍କୁ ରିଟାରମେଣ୍ଟ ପରେ କଣ କଣ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

୧) ପେନସନ୍- ଏକ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ରିଟାୟର୍ଡମେଣ୍ଟ ପରେ ଆଜୀବନ ପେନସନ୍ ପାଇଥାନ୍ତି, ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବେତନରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କାଟ ହୋଇଥାଏ, ସେମିତି ସରକାର ତାଙ୍କୁ ନିଜ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥାଏ ।

୨) ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରି- ଏକ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ମିଳିପାରେ, ଯେପରି ସିଏଜି, ସିଇସି, ରାଜ୍ୟପାଳ, ଉପରାଜ୍ୟପାଳ, ୟୁପିଏସ୍ ସି ବିଭିନ୍ନ ଆୟୋଗ ଯେପରି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ, ଏହା ପୁରା ରିଟାୟର୍ଡ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ କି ସେ ଆଉଥରେ କେଉଁ ସରକାରୀ ପଦରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଯଦି ସେ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ମିଳିଥାଏ ,

୩)ଅବସର ନେଇଥିବା ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାମ ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ, ଏମିତିରେ ଖାସ୍ ପ୍ରକାରର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଦିଆଯାଏ,  କାମ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି କେଉଁ ଅଧିକାରୀ କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଶତ୍ରୁତା ହୋଇଯାଏ , ତେବେ ତାଙ୍କ ରିଟାୟର୍ଡମେଣ୍ଟ ପରେ ସେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସିକ୍ୟୁରିଟି ମିଳିଯାଇପାରେ ।

୪) ଏକ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ରିଟାୟର୍ଡମେଣ୍ଟ ହେବାପରେ ଇଜ୍ଜତ ମିଳିଥାଏ, ଏହା ଛଡା ଦେଶର ପ୍ରଗତି ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତାଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ସରକାର ସବୁବେଳେ ମନେ ରଖିଥାଏ, ତାହା ସହ ତାଙ୍କ ଦିଆଯାଇଥିବା ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *