May 23, 2024

Odia Express

News For Public

Chanakya Niti : ସମୟ ରହିଥିବା ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଏହି ୩ ଟି କାମ, ମରିବାପରେ ବି ମିଳିଥାଏ ମାନ ସମ୍ମାନ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ଜମାନାରେ ଏକ ମହାନ୍ ବିଦ୍ୱାନ ଥିଲେ, ଯିଏକି ମନୁଷ୍ୟ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା କଥାର ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା କଥାକୁ ମାନେ ତେବେ ସେ ନିଜ ଜୀବନ ଖୁସିରେ ବ୍ୟତିତ କରିପାରିବ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ବୁଝାମଣା ଓ ଅନୁଭବର ଆଧାରରେ ବହୁତ କାମ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ସେ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ନାମକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନରେ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା କଥାଗୁଡୀକ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏମିତି କଥା କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଆଜିର ସମୟରେ ବହୁତ ସଠିକ୍ ହୋଇଥାଏ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହନ୍ତି କି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରେ ଆତ୍ମିୟ ଶାନ୍ତିରୁ ବଢିକରି କେଉଁ ସୁଖ ହୋଇନଥାଏ, ମନୁଷ୍ୟକୁ ନିଜ ଭଲ କର୍ମରୁ ଆତ୍ମିକ ଶାନ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ, ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିରୋଗୀ କାୟା ରହିଥିବାବେଳେ କିଛି ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ କରିନେବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଥରେ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଶରୀରକୁ କେହି ଧରିନିଏ ତେବେ ତାପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆସିଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଖାସ୍ କାମରୁ ଆଉଥରେ କରିବାର ଅବସର ମିଳିପାରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କେଉଁ କାମଗୁଡିକ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ଖରାପ କାମରୁ ଦୁରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଓ ତାଙ୍କର ଧ୍ୟାନ ସର୍ବଦା ଦାନ ପୁଣ୍ୟ ଆଡକୁ ରହିବା ଦରକାର, ଓ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ କେଉଁ ଖରାପ ଚିନ୍ତାଧାର ନକରି ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନପୁଣ୍ୟ କରନ୍ତୁ, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି କେଉଁ ବି ପ୍ରକାରର ରୋଗ ନଥାଏ , ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଥିବାବେଳେ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍, ଓ ସବୁବେଳେ ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ବିଚାର ରଖିବା ଉଚିତ୍, ଦାନ ପୁଣ୍ୟରୁ ସକରାତ୍ମକ ବିଚାର ଆସିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିଥାଏ, ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଏଥିରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆତ୍ମା ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହନ୍ତି କି ବ୍ୟକ୍ତି ଜିବିତ୍ ରହିବା ସମୟରେ ଲୋକ କଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ୍, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଜିବିତ ରହିବା ସମୟରେ କିଛି ପୁଣ୍ୟ କାମ କରିବାର ମଉକା ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ହାତରୁ ବିଲକୁଲ୍ ହାତଛଡା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , କାରଣ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଥରେ କେଉଁ ରୋଗ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ତାକୁ ଆସିଯାଏ, ତେବେ ପୁଣ୍ୟ କମାଇବାର ମଉକା ଆଉଥରେ ମିଳିପାରେ ନାହିଁ, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଜିବିତ ରହିବା ସମୟରେ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ତାଙ୍କୁ ସମାଜରେ ମାନ ସମ୍ମାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ, ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜକୁ ଭଲ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ ଲୋକ ନିଜ ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ଭଲ କାମ କରିଥାଏ, ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ପଶ୍ଚାତ ଲୋକ ତାକୁ ମାନ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନିତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି କଥାର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଈଛି, କି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କେଉଁ ବି କାର୍ଯ୍ୟ ଯେତେ ଜଲଦି ହୋଇପାରିବ କରିନିଅନ୍ତୁ, କେବେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିବା ଅନୁଚିତ୍, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସବୁ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ରହିବା ବେଳେ ପୁରା କରିଦିଏ ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଁ ଭଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ ,ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଲେ ଶାରରୀକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ, ସମୟ ଥିବା ବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଲେ ଶାରରୀକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ

କାରଣ ଥରେ ଶରୀରରେ କେଉଁ ରୋଗ ଲାଗିଯାଏ , ତେବେ ତାହାର କାରଣ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ, ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ୍ କରିବା ସମର୍ଥ ହୋଇପାରେ ନାହିଂ ଯାହାର କାରଣରୁ ତାହାଙ୍କୁ ପରେ ପଶ୍ଚାତାପ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ସମୟ ଥିବା ସମୟରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନେଇଥାଏ, ତେବେ ଭବିଷ୍ୟରେ କେଉଁ ବି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *