June 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମାମୁଲି ଧାତୁକୁ ସୁନାରେ ବଦଳାଇବାରେ ମାହିର୍ ଥିଲେ ରସାୟନଶାସ୍ତ୍ରୀ Nagarjuna, ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତର ଏହି ମହାନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ବିଷୟରେ

ଭାରତର ବହୁତ ମହାନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଛନ୍ତି ଯେପରି କଣାଦ ରୁଷି, ଭରତ୍ୱାଜ ରୁଷି, ବୋଦ୍ଧାୟନ, ଭାସ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ,ବରାହମିହିର, ଚରକ, ସୁଶ୍ରୁତ, ପାଣୀନୀ, ମହର୍ଷୀ, ଅଗସ୍ତ ଆଦି, ଏଥିରୁ ଜଣେ ଥିଲେ ନାଗାର୍ଜୁନା କହିଦେବୁ କି ବହୁତ ପୁରୁଷ ଭାରତ ଇତିହାସ ଗଢିବାରେ ନିଜ ମହତ୍ତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ଭାରତର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠାରେ ଏହି ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ନାଁ ବହୁତ କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଯାଏ, ଯାହା ଆଜି କେଉଁ ମାର୍ଗଦଶକରୁ କମ୍ ନୁହନ୍ତି, ଆମର ଏହି ଲେଖରୁ ଆମେ ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ବର୍ଷ ପୁର୍ବରୁ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଧାତୁ ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତ ୩ ହଜାର ପୁର୍ବରୁ ଧାତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରୁ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଥିଲା, ଏହି କଥାର ପ୍ରମାଣ ୧୬୦୦ ବର୍ଷ ପୁର୍ବ ରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ମହରୋଲି ସ୍ଥିତ ଲୌହ ସ୍ତମ୍ଭ ବି ଅଛି ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଙ୍କ ଲାଗିନି, ନାଗାର୍ଜୁନଙ୍କ ଜନ୍ମ ତିଥି ଏବଂ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ମତ ଅଛି, ଏକ ମତ ଅନୁସାରେ ଏହାର ଜନ୍ମ ୧୧ତମ ଶତାଦ୍ଧୀରେ ହୋଇଥିବା ତଥା ଅନ୍ୟ ମତାନୁସାରେ ନାଗାର୍ଜୁନଙ୍କ ଜନ୍ମ ସନ୍ ୧୯୩୧ ରେ ଗୁଜୁରାଟର ସୋମନାଥ ନିକଟ ଦହାକ ଗ୍ରାମରେ ୧୦ମ ଶତାଦ୍ଧୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା,ଏହା ଛଡା ତିବତ୍ ଲୋକଙ୍କ ଜନ୍ମରୁ ନେଇକରି ଅଲଗା ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି, କହିଦେବୁକି ବୌଦ୍ଧକାଳରୁ ଏକ ନାଗାର୍ଜୁନ ଥିଲେ ।

ନାଗାର୍ଜୁନ ସୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତା ପୁରକ ରୁପରେ ଉତ୍ତର ତନ୍ତ୍ର ନାମକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିଲେ, ନାଗାର୍ଜୁନ ରସାୟନ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ଧାତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ବହୁତ ଶୋଧ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, ରସାୟନ ଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ବହୁତ ପୁସ୍ତକ ରଚନା ଯେଉଁଥିରେ ରସ ରତ୍ନାକର ଓ ରସେନ୍ଦ୍ର ମଙ୍ଗଳ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଛି, ନିଜ ପୁସ୍ତକରେ ରସ ରତ୍ନାକର ସବୁ ଧାତୁଗୁଡିକୁ ଶୁଦ୍ଧକରିବା ବିଧି ବିଷୟରେ ଲେଖା ହୋଇଥିଲା, ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ନିଜ ପୁସ୍ତକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ କି କେଉଁ ଧାତୁକୁ ସୁନାରେ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରାଯାଇଥାଏ ।

ରସାୟନଶାସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଧାତୁକର୍ମୀ ହେବା ସହ ସେ ନିଜ ଚିକିତ୍ସକୀୟ ବୁଝାମଣାରେ ଅନେକ ଅସାଧ୍ୟ ରୋଗର ଔଷଧୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ, ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁସ୍ତକ କକ୍ଷପୁଟତନ୍ତ୍ର, ଆରୋଗ୍ୟ ମଞ୍ଜରୀ, ଯୋଗସାର, ଓ ଯୋଗାଷ୍ଟକ ଅଛି, ସେମିତି ଅମୃତ ର ବି ଖୋଜ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଏଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ବଡ ଲାବ୍ ବି ବନାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜ ଅଧିକାଂଶ ଆବିସ୍କାର କରିଥିଲେ, ଏହି ସମୟରେ ସେ କଡା ପରିଶ୍ରମ କରିବାପରେ ସବୁ ଧାତୁକୁ ସୁନାରେ ବଦଳାଇବା ବିଧି ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିଲେ

ଔଷଧୀର ଖୋଜ୍ କରିବାପରେ ନାଗାର୍ଜୁନ ଅମର ହେଉଥିବା ଜିନିଷର ଖୋଜ୍ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଓ ସେ ପୁରା ସମୟ ଏହି ଖୋଜ୍ ରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଥିଲେ, ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟାପିବାକୁ ଲାଗିଲା, ଯେବେ ଏହି କଥା ତାଙ୍କ ପୁଅ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କହିଲେ ତେବେ ସେ କହିଲେ କି ସେ ଅମର ହେଉଥିବା ଔଷଧୀ ପତ୍ତା ଲଗାଉଛନ୍ତି, ଏହି କଥାକୁ ଶୁଣିକରି ତାଙ୍କ ପୁଅ ବହୁତ ଖୁସି ହେଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ନିଜ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବି କହିଦେଲେ, ଏହାକୁ ନେଇ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ହତ୍ୟା କରିଦିଆଗଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *