ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ- ବସ୍ ପଚାରିଲେ ତୁମର ବାହାଘର୍ ହୋଇଯାଇଛି କି,Papu ହଁ ସାର୍, ଗୋଟେ ଝିଅ ସହ ହୋଇଛି ଆଉ ତାପରେ ଯାହା କହିଲେ ହସି ହସି ଗଡ଼ିଯିବେ ଆପଣ…

ହସିବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଫାଇଦାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ଓ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ହସିବା ଓ ହସାଇବାର କୌଣସି ମଉକା ଛାଡିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଓ ଯେବେ ଆମେ ଖୁସି ହୋଇଥାଉ ତେବେ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକଦମ୍ ସତେଜ ରୁହେ, ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ କିଛି ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ, ଯାହାକୁ ପଢିବାପରେ ଆପଣଙ୍କ ହସ ଆଉ ଅଟକିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଆଉ ବିଳମ୍ବ କାହିଁକି ଆସନ୍ତୁ ହସିବା ଓ ହସାଇବାର୍ ମଜାଦାର୍ ସିଲସିଲାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ।

୧) ସେଠ୍ ଜୀ- ଯଦି ତୁମେ ଏହା କହିଦେବ କି ମୋର କେଉଁ ଆଖି ନକଲି ଅଛି ତେବେ ତୁମକୁ ମୁଁ ପାଞ୍ଚଶହ ଟଙ୍କା ଉପହାର୍ ଦେବି , ଚମ୍ପକଲାଲ୍- ଏହା ବିଲକୁଲ୍ ସହଜ ଅଟେ, ଆପଣଙ୍କ ବାମ ଆଖି ଅସଲି ଅଟେ, ସେଠଜୀ- ଏହା ତୁମକୁ କେମିତି ଜଣାପଡିଲା ? ଚମ୍ପକଲାଲ୍- ସେଥିରୁ ଟିକିଏ ଦୟା ମମତା ନଜର୍ ଆସୁଛି ।

୨) ପପୁ- ସାର୍ ତମାଖୁକୁ ଇଂରାଜୀରେ କଣ କହନ୍ତି ? ଗୁରୁଜୀ- ଟବାକୋ କହନ୍ତି , କିନ୍ତୁ କଣପାଇଁ ପଚାରିଲୁ ପୁଅ ? ପପୁ- ସାର୍ କେବେ ବି ଯଦି ଆମେରିକାରେ ପଢିବାପାଇଁ ଗଲି ତେବେ କାହାକୁ ମାଗିବାରେ ଅସୁବିଧା ନହେବାପାଇଁ , କୁହନ୍ତୁ ଜଣାଥିଲେ ଭଲ ନା, ଗୁରୁଜୀ ଚମ୍ପକକୁ ୧୦୦ ସ୍ପିଡ୍ ରେ ଚପଲ୍ ଫିଙ୍ଗିଲେ ।

୩) ଗୁପ୍ତାଜୀ- ରାସ୍ତାରେ ବସିଥିବା ଭିକାରୀକୁ କହିଲେ- ଭିକ ମାଗିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଲାଜ ଲାଗିବା କଥା, ମୋର ସହ ଚାଲ, ମୋର ଘର କାମ କରିବୁ ମୁଁ ତୁମକୁ ଦିନକୁ ତିନିଶହ ଟଙ୍କା ଦେବି, ଭିକାରୀ କହିଲା- ଭଲ ଠିକ୍ ଅଛି, ତୁମେ ମୋର ସହ ବସିଯା, ମୁଁ ତୁମକୁ ଦିନରେ ପାଞ୍ଚ ସହ ଟଙ୍କା ଦେବି, ମଦୁଆ ସାଙ୍ଗ- ମଦରୁ ଅଧିକା ପାଣୀ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ, ଶୁଭମ୍- ନା ରେ ଭାଇ- ତୁମେ ଭୁଲ୍ କହୁଛ, ପାଣୀ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ, ମଦୁଆ- କଣପାଇଁ ଭାଇ- କଣ ପଛ ବର୍ଷ ବାତ୍ୟାରେ ହଜାର ଲୋକ ମରିନଥିଲେ ,

୪) ଚମ୍ପକଲାଲ୍ କୁ ତାର ସ୍ତ୍ରୀ କହିଲା- ଶୁଣ- ତୁମର ଘନିଷ୍ଠ ସାଙ୍ଗ ଚମ୍ପୁ ବାହାହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଓ ଯେଉଁ ଝିଅକୁ ବାହାହେବ ସେ ବିଲକୁଲ୍ ଘଟିଆ ଅଟେ, ତୁମର ଚମ୍ପୁର ଜୀବନ ବର୍ବାଦ ହୋଇଯିବ, ଚାଲ ଚାଲିକରି ବୁଝିଯା, ଚମ୍ପକଲାଲ୍ ରାଗରେ କହିଲା- ମୁଁ ଯିବିନି ମୋତେ କିଏ ବୁଝାଇବାକୁ ଆସିଥିଲା ।

୫) ଚମ୍ପୁ- ସାଙ୍ଗ ମୁଁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୁଁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଯାଇଛି, ଶର୍ମାଜୀ- କଣ ହେଇଗଲା, ବହୁତ ଲଢେଇ କରୁଛି କି ? ଚମ୍ପୁ- ନା ସାଙ୍ଗ, ତାର ସ୍ମରଣଶକ୍ତି ବହୁତ ଖରାପ ଅଛି, ଶର୍ମାଜୀ- କଣପାଇଁ କାମର କଥାଭୁଲିଯାଉଛି କି ଚମ୍ପୁ- ଆରେ ନା, ସେ ଛୋଟ ଛୋଟ କଥା ବି ମନେ ରଖୁଛି ।

୬) ହୋଟେଲ୍ ରେ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ଚାଲୁଥିଲା- ମ୍ୟାନେଜର୍- ଆମେ ଏହି ପଦ ପାଇଁ କେଉଁ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଖୋଜୁଛୁ, ମ୍ୟାନେଜର୍- କଣପାଇଁ ? ପପୁ- କାରଣ ସବୁ ଚାକିରିରେ ମୋର ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ମୁଁ ନିଜେ ବେ ଦାୟିତ୍ୱବାନ କୁହାଯାଉଥିଲା ।

୭) ଭାଇ ଗୋଟେ ଟଙ୍କା ଦିଅ, ରାମୁଜୀ- କାଲି ଆସିବ କାଲି, ଭିକାରୀ- ଏହି କାଲି କାଲି ଚକ୍କରରେ ତ ଏହି କଲୋନୀରେ ମୋର ହଜାର ଟଙ୍କା ଫସି ରହିଛି ।

୮) ବସ୍- ତୁମର ବାହାଘର ହୋଇଯାଇଛି କି ପପୁ ହଁ, ସାର୍ ଗୋଟେ ଝିଅ ସହ ହୋଇଛି, ବସ୍- ହଁ, ତେବେ ବାହାଘର ତ ଝିଅ ସହ ହୋଇଛି ନା, ପପୁ-ଏମିତି ନୁହେଁ ମୋର ଭଉଣୀ ବି ଗୋଟେ ପୁଅକୁ ବାହା ହୋଇଛି ।

୯) ବହୁତ ସମୟ ପରେ ଗୋଟେ ସାହେବ ମାଇକ୍ ଛାଡିଲେ, ତେବେ ବିଦେଶୀ ପତ୍ରକାର ପାଖରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କହିଲା- ଆପଣଙ୍କ ଏଠାରେ ନେତା ବହୁତ ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ଦିଅନ୍ତି, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜବାବ୍ ଦେଲା- ଭାଷଣ ଦେବା ବାଲା ନେତା ଏବେଏ ଆସିଯିବେ, ଏହା ତ ମାଇକ୍ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କରୁଛି ।

୧୦) ଗୋଟେ ଗଞ୍ଜା କେଉଁ ବାରିକ ଠାରୁ ବାଳ କଟାଇବାକୁ ଗଲା, ସେ ବାଳକାଟିବାପରେ ବାରିକକୁ ପଚାରିଲା- କେତେ ପଇସା ଲାଗିଛି, ବାରିକ ପଚାଶ ଟଙ୍କା କହିକରି ବ୍ୟକ୍ତି କହିଲା- କଣପାଇଁ ସମସ୍ତେ ତ ଚାଳିଶ ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି, ଆମେ ଦଶ ଟଙ୍କା ଅଧିକା କଣପାଇଁ ? ବାରିକ କହିଲା- ଦଶ୍ ଟଙ୍କା ବାଳ ଖୋଜିବାପାଇଁ ବାକି କାଟିବାପାଇଁ  ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.