Rajasthan ର ଏହି ଗାଁରେ ତିଆରି ହୁଏ ନାହିଁ ୨ ମହଲା ଘର, 700 ବର୍ଷରୁ ଡରିକରି ଅଛନ୍ତି ଲୋକେ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପଛରେ କାରଣ

ଆମ ଦେଶରେ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଅନୋଖା ପରମ୍ପରା ଚାଲି ଆସୁଛି, ଖାସ୍ କରି ଭାରତର ଗାଁରେ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଥାଗୁଡିକର ମାନ୍ୟତାଅଛି, ଭାରତର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ତୃତିୟାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି, ବୋଧେ ଏଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ କି ଭାରତ ଆତ୍ମା ଗାଁରେ ବସବାସ କରେ, ଏଠାରେ ଗାଁର କାହାଣୀ ଅଲଗା ଅଟେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜି ଏକ ଏମିତି ଗାଁର କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠି ଆଜି ବି ଲୋକେ ନିଜ ଘରର ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲା ତିଆରି କରିବାରେ ଡରନ୍ତି ।

ଏହି ଗାଁ ରାଜସ୍ଥାନର ଚୁରୁ ଜିଲ୍ଲାର ସରଦାର ତହସିଲ୍ ଉଡସର ଗାଁ ଅଟେ, ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ ବର୍ଷରୁ କେଉଁ ବହୁ ମହଲା ଦୁର୍ ଦୁର ଯାଏଁ ତିଆରି ହୋଇନାହିଁ, ଲୋକଙ୍କକହିବା କଥା କି ୭୦୦ ବର୍ଷ ପୁର୍ବରୁ ଏହି ଗାଁରେ ଏମିତି ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା ଯାହାର୍ କାରଣରୁ ଏହି ଗାଁରେ କେବେ ଦୁଇ ମହଲା ଘର ତିଆରି ନକରିବାପାଇଁ ଶ୍ରାପ ମିଳିଥିଲା, ତାଙ୍କର କହିବା କଥା କି ଯେଉଁ ଘର ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲା ତିଆରି କରିବ ତାର ପରିବାର ଉପରେ ବିପଦ ଆସିଯିବ ।

କୁହାଯାଏ କି ୭୦୦ ବର୍ଷ ପୁର୍ବରୁ ଏହି ଗାଁ ଭୋମିଆ ନାମକ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସିଥିଲା, ଭୋମିଆ ଗୋଭକ୍ତ ଥିଲା, ଓ ତାଙ୍କ ପାଖ ଗାଁ ଆସପାଲସର ତାର ଶଶୁରଘର ଥିଲା, ଥରେ ଭୋମିଆ ଗାଁକୁ ଡକାୟତ ଆସିଗଲେ, ଓ ଗାଇକୁ ଚୋରି କରି ନେଇଥିଲେ, ଏହା ଉପରେ ଭୋମିଆ ଡକାୟତଙ୍କ ସହ ଲାଗିଥିଲା, ଏହି ସମୟରେ ଭୋମିଆ ବହୁତ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା, ତାହାପରେ ଭୋମିଆ ଦୌଡି ଦୌଡି ନିଜ ଶଶୁରଘର ଆସିଲା ଓ ସେଠାରେ ଏକ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲା ଘରେ ଆସି ଲୁଚିଗଲା ।

ଯେବେ ଲୁଟେରା ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ଓ ଶଶୁରଘର ଲୋକଙ୍କୁ ମାରପିଟ୍ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ତେବେ ଭୋମିଆ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ , ତେବେ ଶଶୁରଘର ଲୋକେ ଭୋମିଆ ବିଷୟରେ କହିଦେଲେ, ଯାହାପରେ ଲୁଟେରା ତାର ମୁଣ୍ତକୁ ଗଣ୍ତିରୁ ଅଲଗା କରିଦେଲେ, କିନ୍ତୁ ଭୋମିଆ ନିଜ ମୁଣ୍ତକୁ ହାତରେ ନେଇକରି ଲଢିଥିଲା, ଓ ଲଢି ଲଢି ନିଜ ଗାଁ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ।

ଏହି ସମୟରେ ଭୋମିଆର ପୁଅ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢିକରି ସହିଦ୍ ହୋଇଗଲା ପରେ ଭୋମିଆ ର ଅଧା ଶରୀର ଗାଁରେ ଆସିପଡିଲା, ଯେଉଁଠି ଭୋମିଆର୍ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରାଗଲା, ଏହି ସମୟରେ ଭୋମିଆର ସ୍ତ୍ରୀ ଗାଁରେ ଶ୍ରାପ ଦେଲ୍ କି ଆଜି ଠାରୁ ଘରେ କେହି ୨ ମହଲା ଘର ବନାଇବ ନାହିଁ, ଯିଏ ବନାଇବ ତାର ଉପରେ ବିପଦ ଆସିବ, ତାପରେ ତାର ସ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ସତି ହୋଇଗଲା ।

ଗାଁର ଲୋକ କହିଲେ କି ସେହି ଦିନ ପରେ ଯିଏ ବି ଦୁଇ ମହଲା ଘର ବନାଇଲା ତାର ଘରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମରିଗଲା, ଓ ଗୋଟେ ଘର ତ ପୁରା ଶେଷ ହୋଇଗଲା, ଏହି ଡରରେ ଲୋକେ କେବେ ଦୁଇ ମହଲା ଘର ତିଆରି କରୁନାହାନ୍ତି, ଏହି ଗାଁରେ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକ ବି ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ମାନନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା କି ସେ ଏହାକୁ ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ବର୍ଷରୁ ଚାଲିଆସୁଥିବା ପରମ୍ପରା ଅଟେ, ଯିଏ ବି ଲୋକେ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି ନାହିଁ, ଏହି ଘଟଣାର କୌଣସି ଐତିହାସିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.