ଛୁଆଙ୍କୁ Chocolate ଆଇସକ୍ରିମ୍ ଜାଗାରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସହ ତାଙ୍କ ମୁଡ୍ ବି ରହିବ ଭଲ…

ଛୁଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ମାମଲା ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ, ଛୁଆଙ୍କ ଚିଡଚିଡାପଣ, ଓ ତାଙ୍କ ଜିଦ୍ଦି ସ୍ୱଭାବ ଆମେ ବହୁତଥର ଇଗ୍ନୋର୍ କରିଦିଅନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଛୁଆଙ୍କ ଏହି ହରକତ୍ ଇଗ୍ନୋର୍ କରିଦେବା ଆମକୁ ଭାରିପଡିପାରେ, ଛୁଆଙ୍କ ଚିଡଚିଡା ହେବା ତାଙ୍କର ଖାଇବା ଅଟେ, ନିଜ ଛୁଆଙ୍କ ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ଠିକ୍ କରିବାପାଇଁ ଆପଣ ତାଙ୍କ ଡାଇଟ୍ ରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ହେବ ।ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡର ଚଳନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ବହୁତଥର ନିଜ ଛୁଆଙ୍କୁ ଇନଷ୍ଟାଣ୍ତ୍ ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ସୁବିଧାଜନକ ଭାବୁଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଛୁଆର ବିକାଶ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ, ଡାକ୍ତର ମାନନ୍ତି କି ଛୁଆଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଏମିତି ଜିନିଷ ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ସୁଗର୍ କିମ୍ବା ରିଫାଇଣ୍ତ କାର୍ବ ହେବା ତାଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହାର୍ମୋନ୍ କୁ ରିଲିଜ୍ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଛୁଆଙ୍କୁ ଚିଡଚିଡାପଣ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ, ଏମିତିରେ ଜରୁରୀ ଅଛି କି ଆପଣ ନିଜ ଛୁଆଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଏମିତି ଜିନିଷ ଦୁରରେ ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଛୁଆଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବ ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କଥା ମାନିଲେ ଅଧିକା ଚକଲେଟ୍, ଆଇସକ୍ରିମ୍ କିମ୍ବା ଡୋନଟ୍ ଓ କପ୍ କେକ୍ ପରି ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଛୁଆଙ୍କ ଡାଇଟ୍ ରୁ ଏହି ଜିନିଷ ହଟାଇଦେବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଛଡା ଛୁଆ କେଉଁ କଥାରେ ଉଦାସ୍ କିମ୍ବା କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ, ତେବେ ଚୁପ୍ କରାଇବା କିମ୍ବା ଖୁସି କରାଇବାପାଇଁ ମନପସନ୍ଦର ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍ ଲୋଭ ଦେଖାନ୍ତି, ଯାହାକି ଛୁଆର ଓଭର୍ ଖାଦ୍ୟ ବଢିପାରେ, ଡାକ୍ତର ମାନନ୍ତି କି ଏମିତି କରିଲେ ଛୁଆଙ୍କୁ ଇମୋସନାଲ୍ ଖାଦ୍ୟର ଅଭ୍ୟାସ ଲାଗିଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଲୋ ଫିଲ୍  କରିଲେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଅପୃଷ୍ଟିକର ଜିନିଷ ଖାଦ୍ୟର ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣାଇପାରିବେ ।

ଏମିତିରେ ନିଜ ଛୁଆଙ୍କ ମୁଡ୍ ଠିକ୍ କରିବାପାଇଁ ଆପଣ ଏମିତିରେ ଫୁଡସ୍ କୁ ବାଛିପାରିବେ ଯାହା ଛୁଆଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉନଥିବ, ଏହାପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଛୁଆଙ୍କ ଡାଇଟ୍ ରେ ଏହି ପଦାର୍ଥକୁ ସାମିଲ୍ କରିପାରିବେ । ସତେଜ ପରିବା ନା କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବରଂ ମୁଡ୍ ଠିକ୍ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥାଏ, ଛୁଆଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଏସ୍ପେରେଗସ୍, ଶିମଲା ମିର୍ଚ୍ଚ, ଗାଜର, ପାଳଙ୍ଗ, ବ୍ରୋକଲି, କଦଳି ଓ ପତ୍ରକୋବି ସାମିଲ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଏହା ଛଡା ଆପଣ ନିଜ ଛୁଆଙ୍କୁ ଇଟିଙ୍ଗ୍ ହ୍ୟାବିଟ୍ ସୁଧାରିବାପାଇଁ ହୋଲଗ୍ରେନ୍ ବ୍ରେଡ୍, ଗହମ, ଓ ଭାତ ଖୁଆଇପାରିବେ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମୁତାବିକ ଗହମରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି ହୋଇଥା,ଏ ଯାହା ଛୁଆଙ୍କ ଚିଡଚିଡା ପଣକୁ ଠିକ୍ କରି ଶାନ୍ତ କରାଏ, ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଓଟମୋଲ୍ ଖୁଆନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ମସ୍ତିସ୍କରେ ସେରୋଟୋନିନ୍ ନାମକ କେମିକାଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ଛୁଆ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିଥାଏ ।

ଛୁଆଙ୍କ ଦିମାଗ୍ ରୁ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ଦୁରକରିବାପାଇଁ ଆପଣ ଡେଲି ନଟସ୍ ଖୁଆନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ବାଦାମଅଖରୋଟ୍, ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟ ସାମିଲ୍ କରିପାରିବେ, ଛୁଆଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ ଫଳ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ, ଆପଣ ସୁଗର୍ ବାଲା ଫଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଫଳ ଖୁଆନ୍ତୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଛୁଆର ମିଠା ଖାଇବାର ଇଚ୍ଛାକୁ ପୁରା କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ତରିକା ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.