IAS ପରୀକ୍ଷା ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ: ଜୀବନରେ ଆମେ ଦୁଇଥର ମାଗଣାରେ ପାଇଥାଉ କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନୁହଁ – ତେବେ କୁହନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ କଣ ଅଟେ ? ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେଇଥିଲେ ଜବାବ ଦେବେ..

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ IAS ଏବଂ IPS IPS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରି ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆମ ଦେଶ ତଥା ନାଗରିକର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ | ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମାନ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଏହି ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷଣର ସାକ୍ଷାତକାର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଘଟେ ଯେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଆମେ ଏହାକୁ ପାସ୍ କରିଥାଉ କିନ୍ତୁ ସାକ୍ଷାତକାରଟି ରହିଥାଏ କାରଣ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ବହୁତ ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ | ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ପଚରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଭଲ ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ |

କହିରଖୁ ଯେ ଏହି ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷଣ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ହେଡଲାଇନରେ ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷା ତଥା ସେମାନଙ୍କର IQ, ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ସାମାଜିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ସୂଚନା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ | ଏବଂ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଆସିଛୁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଦେଖିବା |

ପ୍ରଶ୍ନ: ରାଜ୍ୟର ଲକ୍ଷ୍ନ ନିକଟ କେଉଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା?

ଉତ୍ତର: କୁକ୍ରାଏଲ୍ ଜଙ୍ଗଲରେ |

ପ୍ରଶ୍ନ: ରାଜ୍ୟର ସର୍ବ ପୁରାତନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ କେଉଁଟି?

ଉତ୍ତର: ଚନ୍ଦ୍ରପ୍ରଭା |

ପ୍ରଶ୍ନ: U.P. ରେ କେଉଁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଅଛି?

ଉତ୍ତର: ଦୁଧୱା (ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ)

ପ୍ରଶ୍ନ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ଚଣା ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି?

ଉତ୍ତର: ଝାନ୍ସୀ

ପ୍ରଶ୍ନ: ଦେଶରେ ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନରେ କେଉଁ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି?

ଉତ୍ତର: ଦ୍ୱିତୀୟ |

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ଘଟଣା ପରେ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ‘ସାର୍’ ଆଖ୍ୟା ଫେରାଇଲେ?

ଉତ୍ତର: ଜଲିଆନୱାଲା ବାଗ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ |

ପ୍ରଶ୍ନ: ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ କେଉଁ ସହର ?

ଉତ୍ତର: ଟୋକିଓ |

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ବ୍ୟାଗ କେବଳ ଓଦା ହେଲେ ଉପଯୋଗୀ?

ଉତ୍ତର: ଚା ବ୍ୟାଗ୍ |

ପ୍ରଶ୍ନ: ଜୀବନରେ ଦୁଇଥର ଏହା ଆପଣାକୁ ମାଗଣା ମିଳିଥାଏ କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟ ଥର ପଇସା ଖର୍ଚ କରିବ ପାଇଁ ପଡିଥାଏ \ ତେବେ କୁହନ୍ତୁ ଏହା କଣ ଅଟେ ?

ଉତ୍ତର: ଦାନ୍ତ | ଦୁଇଟି ମାଗଣା ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜୀବନରେ ପାଇପାରିବେ | ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପଇସା ଦେବା କୁ ପଡିଥାଏ ଓ ନୂଆ ଦାନ୍ତ ଲଗେଇବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପଇସା ନେଇଥାନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *