March 3, 2024

Odia Express

News For Public

କେବଳ ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଦିନ ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ ୨ ଟି କାଜୁ ବାଦାମ୍ , ତାହାପରେ ଯାହା ହେବ ଆପଣ କେବେ ବି ଭାବିନଥିବେ

1 min read

ଯେପରି ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଥଣ୍ତାର ଦିନରେ ଲୋକେ ଡ୍ରାଇ ଫ୍ରୁଟ୍ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି , ଯେପରି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ କି ଲୋକେ କାଜୁର ବ୍ୟବହାର ମିଠା ଓ ପରିବାର ତରକାରୀର ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ବନାଇବାରେ ବି କରିଥାଉ , କିନ୍ତୁ କାଜୁର ତିଆରି ବରଫି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସେ , ଏହାର ସ୍ୱାଦର ସହ ସୁଖିଲା ମେୱା ସୁସ୍ଥ୍ୟ ରଖିବାରେ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ, ସେମିତି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କି କାଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ , ଓ ଏଥିରେ ବହୁତ ସାରା ଭିଟାମିନ୍ ଓ ପୋଷକତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ,  କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବହୁତ ପରିମାଣର ଚର୍ବୀ ହୋଇଥାଏ । ଯେବେ କାଜୁ କୁ କମ୍ ମାତ୍ରାରେ ଖିଆଯାଏ ତେବେ ହୃଦରୋଗକୁ ଏହା ସୁଧାରି ଥାଏ , ଓ ତାହା ହୃଦ ଘାତ ପରି ସାଘାଂତିକ ରୋଗକୁ କମ୍ କରିଦିଏ , କାଜୁ କୁ ଉର୍ଜାର ଏକ ଭଲ ସ୍ରୋତ ବୋଲି ଜଣାଯାଏ,  ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କୌଣସି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିନଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅଧିକା ମାତ୍ରା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁଡ୍ ବିନା ମତଲବରେ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ୨-୩ ଟି କାଜୁ ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ ।

କାଜୁ ଖାଇବାର ବିଭିନ୍ନ ଫାଇଦା- କାଜୁକୁ ଏନର୍ଜୀର ସ୍ରୋତ ବୋଲି ମାନାଯାଏ , ଏହାର ସେବନରେ ଶରୀରରେ ଏନର୍ଜୀ ଆସିଥଏ, ସେମିତି ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଯଦି ସବୁଦିନ ରାତିକୁ ୨ ଟି ଲେଖାଏଁ କାଜୁ ଖାଇବେ ତେବେ ଶରିରରେ କେବେ ବି ଉର୍ଜାର ଅଭାବ ଦେଖାଦେବ ନାହିଁ

କାଜୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ରହିଥାଏ,  ଓ ଏହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଏକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଅଟେ,  ଯାହା ଆମର ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ , ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ, କେବି୬, ତମ୍ବା, ଫସଫରସ୍,ଆଇରନ୍, ଜିଙ୍କ୍, ଓ ସେଲେନିୟମ୍ ପରି ଖଣିଜ ମହଜୁଦ୍ ଅଛି, ଯାହା ବଡିକୁ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ରଖେ । ସେମିତି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବି କହିଦେବୁ କି ଯଦି ଆପଣ ସବୁଦିନ ରାତିରେ କାଜୁ ଖାଇବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଚମକଦାର୍ ବନାଇଦେବ , ଏହା ସହ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ବି ସଫା ହୋଇଯିବ , କାଜୁରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମାତ୍ରା ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ,  ଏଥିପାଇଁ କାଜୁ ହାଡଗୁଡିକ ମଜବୁତ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *